HTML editorok
Kitérő: miért nem HTML editorral dolgozunk?
Aki egy picit is konyít a webtervezéshez, vagy látott már valakit, aki weboldalt készít, joggal teheti fel a kérdést: miért nem valamilyen webtervező programot használunk? Hiszen azzal mindenféle HTML ismeret nélkül tudunk egészen "pofás" weboldalakat készíteni. Miért szenvedünk a táblázatokkal, a képek pozícionálásával, a szövegek formázásával? Miért nem használunk pl. Word-öt, majd mentjük le weblapként? Igen, ez lehetséges. Csak a példa kedvéért, hadd mutassak meg valamit. Legyen ez a világ legegyszerűbb feladata: írjunk ki egy szöveget a képernyő első sorába, középre, piros színnel, jó nagy, félkövér, dőlt, Verdana betűkkel.
Menjünk át Word-be és készítsük el az alábbi dokumentumot:
<H1 align="center">
<FONT color="red" face="Verdana">
<I>
Hello World!
</I>
</FONT>
</H1>
Ha pedig értenénk egy kicsit a CSS-hez, elég lenne ennyi is:
<span style="font: bold italic 48pt Verdana; color:red; text-align:center">Hello World!</span>Nem kétséges, hogy melyik az egyszerűbb. Nem mindegy, mekkora állományokkal dolgozunk, s mennyire átlátható amit készítettünk. De felteheted a következő kérdést is: millió látványalapú szerkesztő létezik. Azok tisztább kódot készítenek, miért nem használjuk őket? Egyszerű az ok: mert azokhoz is kell bizonyos HTML tudás. Vannak olyan feladatok, amelyet nem lehet csak a "beszúrok egy elemet, beállítom a tulajdonságait és kész" módszerrel megoldani. Ha bármit "finomhangolni" kell, akkor elengedhetetlen a HTML (s majd később a CSS) ismerete! Úgyhogy nem választjuk az egyszerűbb utat, a kézi módszernél maradunk egyenlőre. Majd ha már minden tiszta lesz, akkor áttérhetünk a HTML editorokra! Addig pedig jöhet egy kis gyakorlás!